close
تبلیغات در اینترنت

اللهم عجل الولیک الفرج

دليل ازدواج نكردن حضرت معصومه و ديگر دختران امام موسي كاظم(ع)

منتظران حضرت
اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر و اجعلنا من خیر اعوانه و انصاره و المستشهدین بین یدیه
قالب وبلاگ
ورود به انجمن

لوگو جشنواره

درباره وبلاگ

در مسجد دوست بوى جان پیچیده ست انفاس خوشش به جمکران پیچیده ست امروز درین محفل روحانى ما عطر خوش صاحب الزمان پیچیده ست ما حلقه اگر بر در مقصود زدیم از بندگى حضرت معبود زدیم این التفات ما بدوست امروزى نیست یک عمر دم از مهدى موعود زدیم دیشب که رقم ز امر خدا مى کردند دلسوختگان ترا صدا مى کردند اى کاش که کاتبان قسمت امروز دیدار ترا قسمت ما مى کردند من چشم به خورشید و به نورش دارم در دل قبس از طور ظهورش دارم صد بار اگر بمیرم و خاک شوم باز آرزوى درک حضورش دارم اى دلشده اى که یار مهدى باشى یک عمر در انتظار مهدى باشى امروز درین جمع مشو غافل ازو شاید که تو در کنار مهدى باشى هر چند ره طلب بسى باریک ست و ایام فراقش چو شب تاریک ست خوش باش که از پرتو خورشید امید پیداست ظهور حضرتش نزدیک ست از غیب جمال سرمدى پیدا شد آئینه حسن ایزدى پیدا شد از گلشن عسکرى و باغ نرگس یک شاخه گل محمدى پیدا شد
ورود کاربران

ورود به سایت

نام کاربری:
رمز عبور :
رمز عبور را فراموش کردم ؟
آمار سایت
افراد آنلاین : 1 نفر
بازدیدهای امروز : 22 نفر
بازدیدهای دیروز : 2 نفر
كل بازدیدها : 7,886 نفر
بازدید این ماه : 37 نفر
بازدید ماه قبل : 67 نفر
نظرات : 8
كل مطالب : 34 عدد
تعداد اعضا : 4 نفر
امروز : شنبه 24 آذر 1397
جستجوی مطالب

Google
montazeranhazrat.rozblog.com
آخرین ارسال های انجمن


در روز میلاد حضرت معصومه(سلام خدا براو باد) پاسخ یكی از پرسش های مطرح درباره این شخصیت تاریخ اسلام را در زیر می خوانید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج به نقل از خبرآنلاین، همواره این سؤال برای بسیاری مطرح می شود كه چرا دختران امام كاظم(ع) بر خلاف تأكید پیامبر(ص) ازدواج نكردند، اما باید گفت كه این مسئله دلایل مختلفی دارد. یعقوبی كه از مورخین شیعه است درباره علت ازدواج نكردن دختران امام موسی كاظم(ع) می نویسد: حضرت امام موسی كاظم(ع) وصیت فرمود كه دخترانش ازدواج نكنند، ولذا هیچیك از آنان ازدواج نكردند، به جز(ام سلمه)كه هم ازدواج واقعی نبود، بلكه وی از مصر عازم حج بود برای اینكه در این سفر محرمی داشته باشد با پسر عمویش قاسم بن محمد بن جعفرالصادق(ع) عقد محرمیت جاری كرد.

در پاسخ به این گفته یعقوبی باید گفت كه اولا: گفته یعقوبی بی اساس و مخالف با سنت اهل بیت(ع) است، زیرا امكان ندارد ائمه(ع) مخالف سیره جدشان رسول الله(ص) عمل نماید، زیرا كه روایات زیادی از ناحیه مقدسه رسول الله(ص) بدست ما رسیده كه همه حاكی از اهمیت این امر مستحبی دارد تا جائی كه حضرت ختمی مرتبت می فرماید(فلیس منی) یعنی اگر كسی ازدوج ننماید از من نیست. آیا معقول است امامی كه ما قائل به معصومیتش می باشیم این وصیت را در حق فرزندانش نماید، پس باید گفت كه نظریه یعقوبی خالی از واقعیت و غیرمستند است.

ثانیا: متن وصیتنامه حضرت امام موسی كاظم(ع) در طول قرنها و سالها از حوادث باقی مانده و در كتب تاریخی موجود است كه مرحوم كلینی تمام وصیت آن حضرت را در كتاب شریف كافی نقل می نماید كه نوشته؛ حضرت امام موسی كاظم(ع) در این وصیتنامه پس از آنكه همه فرزندانش را به تبعیت از امام رضا(ع) فرمان داد، در مورد فرزندانش فرموده: "وان اراد رجل منهم ان یزرج اخته فلیس له ان یزوجهاالا باذنه وامره، فانه اعرف بمناكح قومه". "هركدام از آنها اگر بخواهد خواهرش را تزویج دهد، بدون اجازه‌ و فرمان امام رضا(ع)چنین حقی را ندارند، زیرا او به مصالح قومش در امر ازدواج از همه آنها آگاهتر است".

در جای دیگر از همین وصیتنامه می فرماید: "ولا یزوج بناتی احد من اخوتهن من امهاتهن ولا سلطان ولا عم الا برأیه ومشورته، فان فعلوا ذلك فقد خالفوا الله ورسوله وجاهدوه فی ملكه، وهو اعرف بمناكح قومه، فان اراد ان یزوج زوج، وان اراد ان یترك ترك". "هیچ یك از دخترانم را نباید برداران مادری و سلاطین و یا عموهایشان شوهر دهند، مگر با نظر و مشورت حضرت رضا(ع) اگر بدون اجازه او به چنین كاری اقدام كنند، با خدا و رسول خدا مخالفت ورزیده اند و در سلطنت خدا منازعه نموده اند، زیرا او به مصالح قومش در امر ازدواج آگاهتر است، پس هركس را او تزویج دهد اطاعت كند و هركسی را او تزویج نكند فرمان برد"

باید متذكر شد كه در این وصیتنامه حضرت بیشتر خواستند، به فرزندان خود اعلام كند كه حجت خدا بعد از وی حضرت رضا(ع) است و باید در هر موردی من جمله مسئله ازدواج از آن حضرت اطاعت و اجازه بگیرند. بنابر بیان فوق باز فرمایش یعقوبی رد می شود و بی اساس بودن قول او را می توان پی برد و لذا صاحب كتاب(حیاه الامام موسی بن جعفر) صریحا مجعول بودن نقل یعقوبی را علان نموده است.

نظریه دوم كه در مورد عدم ازدواج دختران حضرت موسی بن جعفر(ع) داده اند این است كه گفته اند چون برای آن مخدرات هم كفو پیدا نمی شد لذا ازدواج ننمودند. در رد این نظریه فوق دو جواب ذكر شده است؛ اولا: "سیره ائمه اطهار(ع) این نبود كه دختران خود را به جهت پیدا نشدن(كفو) در خانه نگه بدارند و مانع از ازدواج آنها شوند، بلكه آنها عملا‌ و قولا مومن و مؤمنه را كفو یكدیگر می دانستند و امر می فرمودند كه اگر دین و تقوای كسی را پسندید دختران خود را به همسری او درآورید.

ثانیا: در عصر امام كاظم(ع) جوانان شایسته ای از اولاد امام حسن مجتبی(ع) و از تبار حضرت سیدالشهداء(ع) بودند كه می توانستند كفو دختران آن حضرت باشند. لذا احتمالا نظر سوم درست می باشد و آن خفقان شدید هارونی است. اختناق در عصر هارون الرشید به جائی رسیده بود كه كسی جرأت نداشت به در خانه‌ امام كاظم(ع) آمد و شد كند، كجا رسد به اینكه آرزوی دامادی آن حضرت را در سر بپروراند.

اما پاسخ دیگری نیز وجود دارد و آن اینكه اولا: فاطمه كبری حضرت معصومه(ع) در سال 173 هـ .ق بدنیا آمده و نظر به اینكه این بانو به اجماع مورخین بزرگترین دختران حضرت امام موسی كاظم(ع) بوده و همچنین آن حضرت هم در سال 201هـ .ق به شهادت رسید باید گفت كه ایشان در زمان شهادت امام كاظم (ع) 10 سال بیشتر نداشت و تازه بحد بلوغ رسیده بود چه رسد كه مابقی دختران آن حضرت كه از فاطمه معصومه(ع) كوچكتر بودند.

ثانیا: چون مورخین عنایت كافی در تاریخ تولد و وفات و ازدواج اولاد ائمه(ع) و بعضا خود ائمه(ع) نداشتند ممكن است كه آن مخدرات با تمام آن مسائل و مصائب و مشكلاتی كه مطرح گردید، ازدواج نموده و این سنت شایسته جدشان را پیروی كرده باشند مضافا براینكه(عدم الوجدان لا یدل علی عدم الموجود) چون مورخین مسئله ازدواج اولاد ائمه(ع) را ذكر نكرده و یا در كتب تاریخی موجود نیست دلیل بر ازدواج نكردن آن مخدرات نمی توان باشد گرچه در مورد شخص حضرت معصومه(ع) همان دلائل فوق مبنی بر عدم ازدواجش كافی است.درباره : حضرت معصومه(س) ,

امتیاز : | نظر شما :

مطالب مرتبط
میلاد کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه (ع) و روز دختر مبارک باد .
تبریک


نوشته شده در شنبه 16 شهريور 1392 توسط منتظران حضرت| بازدید : 33 |

نظرات وبلاگ
نام شما :
آدرس وب سایت :
پست الکترونیک :
ایمیل * (برای عموم نمایش داده نخواهد شد)
پیام شما :
شکلک ها :
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
:
نظر خصوصی
کد امنیتی :
:
عناوين آخرين مطالب ارسالي

.: Weblog Themes By Music-Day.Info :.

::

عضویت در خبرنامه
برای اطلاع از آپیدت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شوید تا جدیدترین مطالب به ایمیل شما ارسال شود
ارسال مطلب توسط شما

شما نيز نويسنده سايت ما باشيد

http://www.pwut.ac.ir/_layouts/1065/images/new.gifشما هم جزء کساني‌ باشيد که مي‌خواهيد مطلب خود را منتشر کنيد با ارسال مطلب خود ميتوانيد يکي‌ از ارسال کنندگان سايت باشيد تنها با فشار دادن ارسال مطلب شما هدايت ميشويد به بخش ارسال‌ها و مطلب خود را ثبت کنيد .

ابتدا در سايت عضو شده تا پنل کاربري براي ارسال مطلب براي شما ايجاد گردد.

علما شیعه
آیت الله سیستانی

آیت الله خامنه ای

آیت الله وحید خراسانی

آیت الله شبیری زنجانی

آیت الله صافی گلپایگانی

آیت الله مکارم شیرازی

عضویت سریع

قوانین سایت

کد امنیتی :
نظر سنجی
وبلاگ چطور است؟
تبادل لینک
تبادل لینک هوشمند : برای تبادل لینک ابتدا مارا با عنوان منتظران حضرت وآدرس http://montazeranhazrat.rozblog.com لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد.

عنوان :
آدرس :

امکانات وبRSS


POWERED BY
rozblog.COM

تمام حقوق اين وبلاگ و مطالب آن متعلق به منتظران حضرت مي باشد.

جدید ترین موزیک های روز

طراح قالب

موزیک روز

جدیدترین مطالب روز دنیا